Talentowisko

O programie

TalentowiSKO – nowatorski Program edukacyjny Banków Spółdzielczych z  Grupy BPS. Łączy on naukę o  przedsiębiorczości z misją rozwoju talentów dzieci i młodzieży. Uczy pozytywnego myślenia o pieniądzu. Promuje dobre nawyki oszczędzania i  zaradność życiową.

Czym jest Talentowisko?

 

TalentowiSKO to realizowany przez Zrzeszenie BPS program dla szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych w całej Polsce. Jego celem jest rozwijanie talentów dzieci i młodzieży poprzez promowanie dobrych nawyków w zakresie oszczędzania i przedsiębiorczości.

Banki spółdzielcze utworzyły program TalentowiSKO, aby pokazać młodym ludziom, że finanse da się zrozumieć i wiedza związana z nimi jest niezbędna w późniejszym życiu. Jeśli w przyszłości chcemy, by młode pokolenie wiedziało, na czym polega oszczędzanie i zarządzanie pieniędzmi – my dorośli, musimy przekazać im wiedzę o finansach w sposób przystępny i zrozumiały. Dlatego lekcje realizowane w szkołach w ramach Programu TalentowiSKO wykorzystują aktywizujące metody pracy oraz ciekawe propozycje tematyczne – adekwatne do poziomów klas: 1-3 i 4-8, a także szkół ponadpodstawowych.

Uczniowie, którzy biorą udział w Programie TalentowiSKO, mają możliwość uczestniczyć w ogólnopolskich konkursach z zakresu oszczędzania, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody. Konkursy, analogicznie do scenariuszy zajęć, dostosowane są do wiedzy i umiejętności uczniów – każdy ma więc równe szanse na wygraną.

Wszystkie informacje w poszczególnych kategoriach dostosowane są do grup wiekowych uczniów.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o programie, zapraszamy na www.TalentowiSKO.pl

CO NALEŻY ZROBIĆ ABY PRZYSTĄPIĆ DO PROGRAMU I ROZPOCZĄĆ WSPÓŁPRACĘ Z NASZYM BANKIEM?

Aby przystąpić do Programu oraz uzyskać dostęp do platformy internetowej wystarczy, że szkoła skontaktuje się z naszym Bankiem.

Szkoły - Uczestnicy Talentowiska

Szkoły

Szkolne Kasy Oszczędności

SKO

Aktualności Talentowiska

Aktualności

 

 

 

Informacje dla szkół

TalentowiSKO kierowane jest do uczniów w każdym wieku, od szkoły podstawowej po maturzystów. Program został przygotowany tak, żeby uczniowie - zarówno Ci starsi, jak i młodsi - odkryli w sobie talenty, rozwijali je i przekuli w swój życiowy sukces.

Szkoły podstawowe

Uczniowie szkół podstawowych poznają m.in. polskie pieniądze i ich wartość. Nauczą się także odpowiedzialnego dysponowania nimi, oszczędzania i przeznaczania ich na konkretny cel.

edukację w zakresie oszczędzania powinniśmy rozpoczynać jak najwcześniej

klasy 1-3 to świetny moment, żeby pokazać dzieciom, w jaki sposób abstrakcyjne pojęcia ekonomiczne zastosować w praktyce
starsze dzieci nauczą się, że od ich przedsiębiorczości zależy, czy zdobędą środki finansowe na realizację swoich planów

Szkoły ponadpodstawowe

Uczniowie szkół ponadpodstawowych nauczą się m.in. zasad funkcjonowania instytucji bankowych, rachunków i produktów bankowych. Dowiedzą się także jak przygotować biznesplan, jak pozyskać fundusze na wspólne przedsięwzięcie klasowe, własny biznes czy studia.

nauczymy młodzież dostrzegania talentów w sobie samych i wykorzystania ich do rozwijania własnego biznesu nauczymy, jak ocenić ryzyko biznesowe przekażemy wiedzę, skąd wziąć środki na uruchomienie biznesu

Co dzięki Programowi zyskuje moja szkoła?

 • wzmacnia swój wizerunek. Dzieci, rodzice, kuratoria widzą, że szkoła dokłada wszelkich starań, by jak najlepiej wykształcić swoich uczniów i pomóc im w rozwoju osobistym
 • możliwość ponadprogramowego edukowania swoich uczniów w zakresie finansów, przedsiębiorczości i rozwoju talentów (nie tylko w zakresie proponowanym przez MEN)
 • dostęp do znakomicie przygotowanych, eksperckich scenariuszy zajęć, które rozwijają kreatywność uczniów i uczą pozytywnie myśleć o pieniądzu, przedsiębiorczości i oszczędzaniu
 • Ważne: zapytaj swój Bank Spółdzielczy o scenariusze
 • możliwość przekazania swoim uczniom konkretnych umiejętności, które mogą przyczynić się do ich sukcesów w konkursach i olimpiadach przedmiotowych
 • lepsze przygotowanie uczniów do testów w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i egzaminu maturalnego
 • dostęp do nowoczesnej platformy internetowej TalentowiSKO.pl, która ma służyć rozwijaniu wiedzy uczniów.

Co dzięki Programowi zyskują uczniowie?

 • wiedzę z zakresu przedsiębiorczości, finansów, rozsądnego gospodarowania pieniędzmi
 • szansę na identyfikację i rozwój własnych talentów
 • świadomość, że dzięki talentom można zarabiać pieniądze i dzięki nim realizować marzenia
 • możliwość nauki oszczędzania dzięki SKO
 • możliwość poznania idei spółdzielczości
 • umiejętność pracy zespołowej
 • praktyczną umiejętność gospodarowania pieniędzmi
 • możliwość korzystania z inspirującej i nowoczesnej strony TalentowiSKO.pl, na której znaleźć można informacje o Programie i wartościowe materiały edukacyjne. Strona zawiera zakładki dedykowane uczniom: WiadomościSKO (informacje o Programie), OpowieściSKO (opowieści o tym, skąd wzięły się pieniądze, jak je oszczędzać), OsobistościSKO (opowieści o sławnych ludziach, którzy osiągnęli sukces), BlogowiSKO (zakładka tworzona przez uczestników Programu, w której znajdą się prace uczniów, zdjęcia klas, szkół, uczniów, imprez)
 • możliwość udziału w konkursach rozwijających wiedzę o oszczędzaniu
 • dostęp do gadżetów, ułatwiających codzienną naukę w szkole i w domu
 • umiejętność przygotowywania biznesplanów
 • znajomość produktów bankowych

Poniżej do pobrania pełny zakres informacji o Programie.