
FATCA – Informacje ogólne
FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) to amerykańska ustawa mająca na celu zapobieganie uchylaniu się od opodatkowania przez osoby i podmioty podlegające opodatkowaniu w Stanach Zjednoczonych. Zobowiązuje instytucje finansowe, w tym banki, do identyfikacji klientów, którzy mogą podlegać amerykańskiemu systemowi podatkowemu, oraz do przekazywania określonych informacji do właściwych organów.
Podobne regulacje wprowadza EURO-FATCA (CRS – Common Reporting Standard), obejmujący wymianę informacji podatkowych pomiędzy krajami Unii Europejskiej i innymi państwami uczestniczącymi.
Co to jest FATCA?
Co to jest FATCA?
FATCA – Foreign Account Tax Compliance Act – jest amerykańską ustawą o ujawnianiu informacji o rachunkach zagranicznych dla celów podatkowych, uchwaloną 28 marca 2010r. przez Kongres Stanów Zjednoczonych Ameryki (USA). FATCA zobowiązuje instytucje finansowe spoza USA (zagraniczne instytucje finansowe), takie jak banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze inwestycyjne, instytucje powiernicze, prowadzące rachunki dla amerykańskich podatników, do przekazywania amerykańskim organom podatkowym informacji dotyczących tych rachunków.
FATCA została wdrożona w Polsce w wyniku zawarcia w dniu 7 października 2014r. Umowy między Rządem RP a Rządem USA w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA (Umowa FATCA).
Zasady wykonywania zobowiązań wynikających z Umowy FATCA określono w Ustawie z dnia 9 października 2015r. o wykonywaniu Umowy między Rządem RP a Rządem USA w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA (Ustawa), która weszła w życie 1 grudnia 2015 r.
Zgodnie z Ustawą, na polskie instytucje finansowe nałożony został obowiązek identyfikacji amerykańskich rachunków raportowanych oraz rachunków posiadanych przez wyłączone instytucje finansowe.
W oparciu o powyższe akty prawne, polskie instytucje finansowe zobowiązane są do pozyskiwania określonych informacji o posiadaczach takich rachunków i przekazywania ich Szefowi Polskiej Administracji Skarbowej lub organowi przez niego upoważnionemu. W tym celu stosują, określone w powyższych aktach prawnych, procedury sprawdzające oraz żądają przedstawienia wskazanych w nich oświadczeń, wyjaśnień i dokumentów oraz weryfikują ich wiarygodność.
Obowiązek przekazywania przez Bank Spółdzielczy w Płońsku informacji o rachunkach dotyczy tylko rezydentów podatkowych Stanów Zjednoczonych.
Klienci, którzy nie zostaną zidentyfikowani jako osoby fizyczne / podmioty podlegające FATCA, bądź złożą zgodnie z prawdą negatywne oświadczenie FATCA, nie muszą obawiać się, że jakiekolwiek dane dotyczące ich konta bankowego zostaną przekazane amerykańskim organom podatkowym.
Czy każdy Klient musi zostać poddany identyfikacji pod kątem FATCA?
Tak, każdy Klient musi zostać poddany identyfikacji pod kątem FATCA. Sposób identyfikacji różni się w zależności od tego, w czyim posiadaniu jest rachunek (Klient indywidulany/ instytucjonalny) oraz okresu, w jakim została podpisana umowa rachunku. Bank stosuje Procedurę identyfikacji poszczególnych Klientów zgodnie z założeniami opisanymi w Umowie FATCA oraz Ustawie.
Jakie obowiązki spoczywają na Kliencie w związku z FATCA?
Bank zobowiązany jest do identyfikacji i weryfikacji Klienta pod kątem spełniania przez każdego Klienta przesłanek US indicia, nadania mu statusu osoby fizycznej lub podmiotu podlegającego FATCA oraz przekazania informacji o amerykańskim rachunku raportowanym właściwemu organowi.
Bank w celu realizacji obowiązków nałożonych na niego na podstawie Ustawy oraz Umowy FATCA jest zobowiązany do identyfikacji statusu Klienta.
W związku z powyższym Klient obowiązany jest do:
- przedłożenia Bankowi w wyznaczonym terminie oświadczenia FATCA – Wzory stosownych oświadczeń zamieszczono poniżej.
- przedłożenia Bankowi dodatkowych wyjaśnień i dokumentów wyłącznie w uzasadnionych wypadkach (w celu kompletnej weryfikacji jego statusu w razie zaistnienia wątpliwości co do prawidłowości oświadczenia);
- terminowego informowania Banku o każdorazowej zmianie okoliczności oraz danych deklarowanych w oświadczeniu FATCA.
Co to jest EURO – FATCA (CRS)?
CRS (ang. Common Reporting Standard) jest standardem automatycznej wymiany informacji w kwestiach podatkowych pomiędzy zainteresowanymi krajami, opracowanym w 2014r. przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) we współpracy z państwami z grupy G20 i Unii Europejskiej.
W Polsce podstawą wymiany z innymi państwami informacji o aktywach finansowych rezydentów tych państw zgromadzonych na rachunkach prowadzonych przez polskie instytucje finansowe jest ustawa z dnia 9 marca 2017r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (Ustawa).
Na podstawie Ustawy Bank Spółdzielczy w Płońsku zobowiązany jest określić, rezydencję podatkową swoich Klientów.
Jeżeli Klient okaże się rezydentem podatkowym innego kraju, Bank zobowiązany będzie do przekazywania za pośrednictwem Szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacji na temat tego Klienta, które w dalszej kolejności będą przekazywane do właściwych zagranicznych organów podatkowych.
Czy każdy Klient musi zostać poddany identyfikacji pod kątem EURO - FATCA CRS?
Tak, każdy Klient musi korzystający z określonych produktów musi zostać poddany identyfikacji pod kątem CRS. Sposób identyfikacji różni się w zależności od tego, czy posiadaczem rachunku finansowego jest osoba fizyczna (Klient indywidualny) czy osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej (Klient instytucjonalny), a także w jakim okresie otwarto rachunek finansowy w Banku.
W przypadku Klientów indywidualnych konieczne jest ustalenie, czy posiadaczem rachunku finansowego jest osoba raportowana, przy czym za osobę taką uznaje się rezydenta podatkowego kraju innego niż Polska i USA. Krajem rezydencji podatkowej jest ten kraj, w którym dana osoba podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów zgodnie z przepisami prawa wewnętrznego tego kraju. Polska rezydencja podatkowa jest ustalana na podstawie przepisów Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rezydencję podatkową innych państw określają przepisy podatkowe tych państw. Przy określaniu rezydencji podatkowej uwzględnia się również odpowiednie umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania.
W przypadku Klientów instytucjonalnych konieczne jest ustalenie, czy posiadaczem rachunku finansowego jest osoba raportowana lub podmiot o szczególnym statusie – tzw. „pasywny NFE”, który kontrolowany jest przez rezydenta podatkowego państwa innego niż Polska i USA. Za osobę raportowaną uznaje się podmiot będący rezydentem podatkowym w państwie innym niż Polska i USA, np. spółkę, której miejscem rejestracji jest kraj inny niż Polska i USA. Z kolei „pasywnym NFE” jest podmiot, który nie jest instytucją finansową, zaś większość dochodów takiego podmiotu ma charakter pasywny, np. pochodzi z dywidend od posiadanych akcji.
Jakie obowiązki spoczywają na Kliencie w związku z EURO - FATCA?
Bank Spółdzielczy w Płońsku zwraca się do wszystkich Klientów zainteresowanych nabyciem następujących produktów bankowych: rachunków ROR, rachunków bieżących, rachunków pomocniczych, lokat terminowych, rachunków powierniczych, otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych, kart kredytowych, o złożenie stosownego oświadczenia dotyczącego rezydencji podatkowej – Wzory stosownych oświadczeń zamieszczono poniżej.